نکات مهم درباره طراحی نمای داخل پارکینگ ساختمان‌های مسکونی

دکوراسیون داروخانه گیاهی
آشنایی با مهم‌ترین نکات در طراحی دکوراسیون داروخانه گیاهی
ژانویه 4, 2020
انواع طراحی دکوراسیون چوبی مطب
آشنایی با طراحی دکوراسیون چوبی مطب
ژانویه 11, 2020
طراحی نمای داخل پارکینگ

در هنگام ساخت یک ساختمان چندطبقه باید تعداد پارکینگ‌ها را در نظر گرفت تا موقع گرفتن پایانکار با مشکلاتی از قبیل عدم صدور پروانه مواجه نشد. برای این امر بهتر است قبل از احداث بنا به محل قرارگیری ستون‌ها توجه کرد. در ابن مطلب از پاکادکور قصد داریم در مورد طراحی نمای داخل پارکینگ صحبت کنیم. طراحی داخلی یک پارکینگ از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا خریدار قبل از بازدید از طبقات با پارکینگ مواجه می‌شود و در صورت طراحی مناسب و جذاب پارکینگ، این اطمینان در مشتری به وجود می‌یابد که برای طراحی داخل منزل نیز احتمالاً از دکوراسیون جذابی استفاده شده است.

از مهم‌ترین نکاتی که  قبل از طراحی نمای داخل پارکینگ باید مورد توجه قرار بگیرد میزان اندازه و استحکام پارکینگ است و از دیگر موارد مهم می‌توان به مزاحم نبودن خودروها در هنگام ورود و خروج اشاره کرد که برای این منظور باید درهای ورودی ماشین‌ها در مکان مناسبی قرار گیرند تا راننده‌ها خودروی خود را در مکان مورد نظر بدون هیچ مزاحمتی پارک کنند. برای پارکینگ‌های سرپوشیده بهتر است از سیستم‌های تهویه قوی استفاده شود.

طراحی نمای داخل پارکینگ

امروزه داشتن حداقل یک خودرو از نیازهای اساسی یک خانواده است و شما به عنوان یک سازنده ساختمان باید یک فضای زیبا و ایمن را برای خودروهای شخصی خریداران تأمین کنید.

انواع طراحی نمای داخل پارکینگ

۱- استفاده از تهویه در پارکینگ‌های سرپوشیده

اغلب پارکینگ‌های ساختمان‌ها سرپوشیده‌اند و به دلیل وجود دود اگزوز و فضای بسته، شما با قرار دادن یک سیستم تهویه مناسب می‌توانید از مشکلات تنفسی جلوگیری کنید.

۲- نورپردازی در پارکینگ

از دیگر نکات حائز اهمیت در طراحی نمای داخل پارکینگ نورپردازی مناسب است؛ که پاکادکور نکات زیر را برای شما شرح می‌دهد.

 • نور باید به صورت یکسان در همه مناطق پارکینگ پخش شده باشد و شاهد نقطه کوری نباشیم.
 • شدت نورپردازی به اندازه مناسبی باشد یعنی از نور کم یا نور خیلی زیاد استفاده نکنیم.
 • نورپردازی زیاد علاوه بر اسراف برق، موجب زدگی چشم می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد.
 • اگر از لامپ‌های چشمی استفاده می‌کنید باید سرعت روشن شدن آن‌ها در حد استاندارد باشد.

۳- استفاده از کف‌پوش مناسب در پارکینگ

وجود یک کف‌پوش مناسب در هنگام طراحی نمای داخل پارکینگ از دیگر نکات مهم است. زیرا پارکینگ‌ها محل عبور و مرور ماشین‌ها هستند و در صورت استفاده از کف‌پوش نامرغوب خرابی‌هایی به بار خواهد آمد. شما باید به عنوان یک سازنده ساختمان، اطلاعات کافی در مورد کف‌پوش‌های موجود در بازار داشته باشید. در هنگام خرید کف‌پوش بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • چسبندگی بر روی بتن و فلز
 • جلوگیری از نفوذ مایعات
 • سبک و کم‌حجم بودن
 • استقامت در برابر مواد شیمیایی
 • بدون درز و یکپارچه بودن
 • قابلیت شست و شوی آسان
 • مقاومت در برابر آتش
 • مقاوم در برابر ترک‌خوردگی
 • مقاوم در برابر حرارت

ویژگی‌های طراحی نمای داخل پارکینگ

توجه به نکات دیگری مانند توجه به عدم لغزندگی کف‌پوش بر اثر بارندگی یا ریختن مایعات بر روی کف‌پوش نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

۴- استفاده از گیاهان

گیاهان در افزایش زیبایی فضا تأثیر چشمگیری دارند البته باید به این نکته توجه کرد که ساخت باغچه در پارکینگ موجب مشکل در عبور و مرور خودروها نشود. امروزه برای جاگیر نشدن باغچه‌ها بروی دیوارهای پارکینگ شیارهایی به وجود می‌آورند و داخل آن‌ها گیاه می‌کارند که علاوه بر سرسبزی پارکینگ موجب زیبایی طراحی نمای داخل پارکینگ هم می‌شوند.

۵- استفاده از مبلمان در پارکینگ

اگر فضای پارکینگ زیادی را در اختیار دارید برای جذاب شدن فضای داخلی آن از مبلمان استفاده کنید. یک سازنده موفق کسی است که بتواند بین ساختمان خود و دیگر ساختمان‌ها تمایزی ایجاد کند. با در نظر گرفتن مکانی در پارکینگ برای برگزاری جلسه‌های مدیریت ساختمان می‌توان فضایی متمایز و جالب ایجاد نمود.

۶- مقاومت مصالح در برابر حریق

مصالح استفاده شده در پارکینگ باید به صورتی باشند که در برابر آتش‌سوزی مقاومت کافی را داشته باشند. همچنین قوانین و ضوابط آتش‌نشانی در پارکینگ باید مو به مو انجام شود تا خطری ساختمان را تهدید نکند. مناسب بودن مصالح مصرفی، برق‌کشی درست و اصولی، استفاده از رنگ‌های مقاوم می‌تواند از عواملی باشد که ساختمان شما را از آتش‌سوزی نجات دهد.

تقسیم‌بندی توقفگاه‌های پارکینگ

 • پارکینگ کوچک: این پارکینگ‌ها دارای سه محل توقف خودرو هستند.
 • پارکینگ متوسط: پارکینگ‌هایی که تا بیست‌وپنج محل توقف خودرو را دارا هستند.
 • پارکینگ بزرگ: پارکینگ‌هایی که برای توقف بیش از بیست و پنچ خودرو استفاده می‌شوند.

طراحی نمای داخل پارکینگ

تعداد پارکینگ‌ها در واحد مسکونی

تعداد پارکینگ‌ها در طراحی نمای داخلی پارکینگ از اهمیت زیادی بهره می‌برد. در واحد‌های مسکونی متناسب با متراژ طبقات تعداد جای پارک تعیین می‌شود. برای واحدهای زیر ۱۵۰ متر یک پارکینگ در نظر گرفته می‌شود و برای پارکینگ‌های بالای ۱۵۰ متر تعداد آن به دو جای پارک افزایش پیدا می‌کند.

طراحی فضای پارکینگ

در طراحی پارکینگ باید به اندازه ورودی و فضایی که توسط رمپ اشغال می‌شود توجه کنیم. حداقل ارتفاعی که برای ورودی پارکینگ نیاز داریم ۱۸۰ سانتی‌متر است و عرض در ورودی ماشین‌رو باید ۳ متر در نظر گرفته شود. از نکات فنی در جای پارکینگ‌ها این است که به ازای فاصله هر دو ماشین، نیم متر از عرض آن کاسته می‌شود. در هنگام طراحی معماری پارکینگ‌ها طول ماشین را ۴.۷۵ و عرض خودرو را ۲.۵ در نظر می‌گیرند. سازنده‌های ساختمان باید از تمام قوانین طراحی پارکینگ آگاه باشند و با توجه به متراژ و اندازه‌های استاندارد مکان مناسبی را برای ماشین‌ها تعبیه کنند.

سخن پایانی

در بیشتر کشورهای دنیا ساخت یک پارکینگ مناسب با رعایت استانداردها امری ضروری است و شما به عنوان یک سازنده ساختمان باید اطلاعات کافی برای ساخت یک پارکینگ خوب با کارایی بالا را داشته باشید. همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین موضوع برای احداث یک پارکینگ، تأمین حداقل جای پارکینگ یک خودرو برای ساکنین هر طبقه است؛ و در آخر یک پارکینگ مناسب پارکینگی است که امنیت بالا، ارتباط مناسب با لابی، جای‌گیری مناسب پله و آسانسور، نفوذ کمترین صدا در هنگام ورود و خروج وسیله نقلیه به داخل ساختمان را داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *